Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Athletic Department

2018 Timby Awards

PRESENTED BY

The Timby Awards – our Student-Athlete Awards Night - will take place WEDNESDAY, APRIL 25. The event will be held in Riepma Arena at 8 p.m. 

If you are unable to make it, CLICK HERE to watch.

This event is our way of celebrating the athletic year by recognizing all our seniors, as well as presenting several other awards.


Here are the nominees:

Women's GoMAD Award

Carol Arnez-Mercado (Tennis), Zoe Baglein (Cross Country/Track), Grace German (Basketball), Taylor Harding (Golf)

WINNER: GRACE GERMAN, BASKETBALL


Men's GoMAD Award

Zach Allread (Basketball), James Felton (Track & Field), Tommy Jacobs (Football), Riley Olsen (Golf)

WINNER: JAMES FELTON, TRACK & FIELD


Women's Newcomer of the Year

Ashton Brooks (Soccer), Tara Gross (Softball), Mackenzie Kepler (Volleyball), Jessica Marvin (Track & Field)

WINNER: TARA GROSS, SOFTBALL


Men's Newcomer of the Year

Austin Deiters (Golf), Mikhail Fomenkov (Tennis), Trey McBride (Basketball), Mason Phillips (Track & Field)

WINNERS: MIKHAIL FOMENKOV (TENNIS)/MASON PHILLIPS (TRACK & FIELD)


Women's Breakthrough Award

Kate Berestovenko (Tennis), Carly D'Almeida (Track & Field), Grace German (Basketball), Abby Joseph (Softball)

WINNER: CARLY D'ALMEIDA, TRACK & FIELD


Men's Breakthrough Award

Brady Cole (Soccer), Brian Dombrowski (Baseball), Dom Giovinazzo (Football), David Reinauer (Tennis)

WINNER: BRADY COLE, SOCCER


Women's Athlete of the Year

Carly D'Almeida (Track & Field), Allison Getty (Volleyball), Lindsay Orwat (Basketball), Olesia Riabchuk (Tennis)

WINNER: LINDSAY ORWAT, BASKETBALL


Men's Athlete of the Year

Paul Evans (Track & Field), Mikhail Fomenkov (Tennis), Tyler Jandron (Baseball), Charles Williams (Football)

WINNER: TYLER JANDRON, BASEBALL


Coach of the Year

Jordan Bischel (Baseball), Jeff Curtis (Women's Basketball), Leonard Haynes (Football), Michael Roberts (Track & Field)

WINNER: JORDAN BISCHEL, BASEBALL


Moment of the Year

Women's Basketball wins GLIAC Tournament Game At Wayne State

Football Wins Axe Bowl Versus Saginaw Valley

Sebastian Grillo Goal/Win At Saginaw Valley to Win GLIAC Championship

WINNER: SEBASTIAN GRILLO GOAL/WIN AT SAGINAW VALLEY TO WIN GLIAC CHAMPIONSHIP


Team GPA Award

Women's Basketball, Women's Cross Country, Men's Tennis, Women's Tennis

WINNER: MEN'S TENNIS


Team of the Year

Baseball, Women's Basketball, Football, Men's Soccer

WINNER: MEN'S SOCCER


OTHER AWARD WINNERS:

 

WOMEN'S IRON WOLF

 

MEN'S IRON WOLF

 

WOMEN'S ANDY CRIPE PERSERVERANCE AWARD

 

MEN'S ANDY CRIPE PERSERVERANCE AWARD

 

COACH'S AWARD WINNERS

Baseball Nathan Lagenfeld
Men's Basketball Charlie Ryan
Women's Basketball Taylor Craymer
Men's Cross Country Caleb Barker
Women's Cross Country Jacqueline Reneaud
Football Andre Carter
Men's Golf Riley Olsen
Women's Golf Monica Gabriele
Men's Soccer Brady Cole
Women's Soccer Alyssa Cowper
Softball Abby Joseph
Men's Tennis   David Reinauer
Women's Tennis Tetyana Pavych
Men's Track & Field James Felton
Women's Track & Field Kara Young
Volleyball Allison Getty

 

KAYTE ASPRAY FACULTY AWARD: Doug Hentschel

POWER OF PERSEVERANCE AWARD: Thomas Quain